Zakládají vlastní školy jen bláznivé lesany?

18. 07. 2016 8:45:00
Je to téměř dva roky, co jsem napsala článek s názvem "Proč nepošlu svoje děti do klasické základky?" Ve výživné diskuzi pod článkem jsem z toho okamžitě vyšla jako asociální lesana..

...na kterou je třeba vyslat konvoj sociálních pracovnic, které by okamžitě zastavili mé protispolečenské choutky, jimiž nezdravě očkuji své děti.

(Proč nepošlu svoje děti do klasické základky?)

K hrůze některých vzdáleně přihlížejících jsem se ovšem nepoučila. Neřekla jsem si, že jsem byla fakt naivní. Že něco ve školství měnit nemá cenu. A že škola vlastně ve své stávající podobě ujde, a když to přežili všichni, zvládnou to moje děti taky.

Namísto toho jsem prošla dostupné možnosti, domácím vzděláváním počínaje a „alternativními“ školami v okolí konče, a nakonec se spolu s dalšími rodiči vrhla na založení školy vlastní. (Pardubice – ZŠ V Pohybu, kdyby nás někdo hledal.)

(Jistě stojí za zmínku, že oproti zažitým stereotypům není v naší školní komunitě žádná pravověrná lesana v batikovaných hábitech a s neholeným podpažím. Ale kdyby se nějaká chtěla přidat, nemáme nic proti ;-)

Rodiče, kteří pro své děti chtějí školu, která je bude podporovat v jejich přirozenosti, do níž se budou těšit, nejsou žádní protispolečenští cvoci. Jsou to jen lidé, kteří si prošli určitou cestou (sebe)poznání a došli k závěru, že než aby neefektivně remcali na stávající systém a věci, které se jim nelíbí, začnou raději sami u sebe. A u svých dětí.

Ne proto, že by na nich chtěli páchat pofidérní vzdělávací experimenty, ale proto, že věří, že pro ně dělají to nejlepší. Že jim usnadní spletitou cestu poznávání sebe sama, svých silných stránek a talentů, svého sebevědomí. Protože právě tyhle věci mnoho z nás pak v dospělosti jen složitě hledá.

Na první pohled by se mohlo zdát, že takových praštěných individuí s podobnými zájmy a názory, je málo. Mnoho místních diskutérů by jistě dodalo: naštěstí!!!

Ale podle naší zkušenosti se podhoubí jinakosti šíří překvapivě rychle. Lidé začínají slyšet na tvrzení o tom, jak důležité je dát dětem prostor svobodně se rozvíjet, kriticky myslet a samostatně se rozhodovat.

Svědčí o tom například školní kampaň, kterou jsme rozjeli na Startovači, a díky níž jsme už po dvaceti dnech vybrali cílovou částku, potřebnou k vybavení třídy. Všem našim Startérům tímto děkujeme!

Věřím, že zakládat školy a provádět děti vzdělávacím systémem svobodněji, je skvělá věc. A těší mě, že lidí s podobným názorem je mnohem víc. Patříte-li k nim i vy, klikněte si. Když nic jiného, možná vás alespoň pobaví náš školní hiphopový song.

Protože nevím jak vás, ale „sedět pořád ve škole, to nám fakt nevoní, chceme radši zjara čuchat vůni jabloní, chcem se naučit číst a psát, ale chcem si taky taky hrát a hodně se smát...!“

A vy?

Autor: Barbora Bečvářová | pondělí 18.7.2016 8:45 | karma článku: 20.52 | přečteno: 1084x


Další články blogera

Další články z rubriky Společnost

Karel Trčálek

Budeme se učit od Saúdské Arábie, jak řezat prsty novinářské žumpě?

Novinářská žumpa, jak známo, destabiluzuje společnost. Ale my potřebujeme společnost stabilizovanou. Máme se od Saúdské Arábie ještě co učit

19.10.2018 v 17:22 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Marek Trizuljak

Kdež's pokácel kadlátke, senko, nemužeš chtít šlihovico!

Rčením babičky z Hané (dle potřeby přeložím do spisovné češtiny, kdyby náhodou někdo nerozuměl) uvádím menší, komorní téma o zákonu rovnováhy

19.10.2018 v 15:43 | Karma článku: 10.08 | Přečteno: 189 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Obchodníci s pofidérním zbožím, kterým ….

... pšenka nekvete a kterým kvete. Pšenka letos nekvetla obchodníkům s deštěm. Letos u nás byla místa, kde pořádně nepršelo skoro půl roku. S tak nejistým artiklem se ani nedá kšeftovat.

19.10.2018 v 14:25 | Karma článku: 7.37 | Přečteno: 205 | Diskuse

Jindřich Kubánek

Zkreslené vidění - Opakovaný vtip

Ilustrovaný podčárník aneb zamyšlení nad některými jevy v životě pozemšťanů a vztahy, které se jich nějakým způsobem týkají.

19.10.2018 v 13:30 | Karma článku: 8.25 | Přečteno: 229 | Diskuse

Vladimír Kroupa

Teprve když je na nás osobně ukázáno prstem, uvědomíme si, jak se zabíjíme…

Jak už tomu u jedinců mého věku bývá, občas se nevyhneme nějakým těm lékařským vyšetřením. Spousta lidí na to ale kašle, a dělají všechno proto, aby skončili co nejdříve pár inčů pod zemí...

19.10.2018 v 13:28 | Karma článku: 17.52 | Přečteno: 542 | Diskuse
Počet článků 50 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1829

Jsem svobodomyslná matka, aspirující spisovatelka a nevyléčitelná optimistka. Mým cílem je čtenáře bavit, inspirovat a někdy snad přimět i k zamyšlení. Více ode mě si můžete přečíst zde.

Najdete na iDNES.cz